Dejte pozor na podvody

Denně vyřizujeme stížnosti od našich zákazníků, kteří se nechali oklamat a přišli o peníze. Někdy jde o menší finanční obnos, jindy částka může přesáhnout i milion korun (zákazník posílal několik částek v delším časovém období). Většinou to jsou bohužel zákazníci, kteří si od nás nedali poradit nebo zamlčeli skutečný stav věci a peníze přesto poslali (např. typické „Příjemce znám osobně“).

Když se Vás operátor WESTERN UNION bude ptát na důvod zaslání, pravdivě mu, prosím, odpovězte na všechny jeho dotazy. V případě, že Vám nedoporučí platbu uskutečnit, ještě jednou všechno dobře zvažte, případně se poraďte s rodinou nebo kamarády. Největší chybou, kterou lidé v tuto chvíli dělají, je, že kontaktují osobu, které mají peníze poslat. Pokud jste byli upozorněni na možný podvod ze strany příjemce, nikdy s ním danou situaci nekonzultujte! Výjimkou je pouze případ, kdy máte podezření, že se někdo naboural do e-mailové schránky Vašeho známého.

Podvodníci vždy k výběru peněz používají falešné doklady totožnosti a jména, pod kterými se vydávají, jsou s největší pravděpodobností vymyšlená.

V případě jakýchkoliv dotazů se neváhejte obrátit na naše operátory na zelené lince 800 22 11 00.

Dávejte zvláštní pozor, jestliže:

 • Bylo Vám telefonicky sděleno, že jste vyhrál/a v loterii, nebo v jakékoliv jiné soutěži ale musel/a byste předem zaplatit určité poplatky anebo poštovné abyste tu cenu dostal/a
 • Byl/a jste požádán/a předem o zaplacení poplatku za žádost nebo poskytnutí půjčky.
 • Zavolala Vám policie, aby Vás informovala, že Váš známý (kamarád nebo příbuzný) měl autonehodu či byl/a zadržen/a a potřebuje peníze, aby zaplatil/a ošetření anebo kauci
 • Dostal/a jste telefonát při kterém Vám bylo řečeno jak máte odpovídat na otázky položené operátorem Western Union
 • Dostal/a jste neznámý dopis, anebo fax od nigerijského nebo jiného cizího státního zástupce požadující asistenci při převodu finančních prostředků z cizí země na Váš osobní bankovní účet
 • Obdržel/a jste šek či bankovní složenku na sumu výrazně vyšší než očekávanou, neodpovídající vystavené faktuře za prodané zboží, a byl/a jste požádán/a o vracení rozdílu předmětné peněžní částky prostřednictvím služby Western Union
 • Internetový obchod má uvedených více platebních možností, ale pro tuto konkrétní transakci požaduje platbu „převodem peněz“
 • Dostanete e-mail zprostředkovatele, který tvrdí, že spolupracuje s prodejcem, a že požadované zboží bude posláno až po uhrazení dané částky
 • Peněžní převod je poslán na jméno příbuzného nebo neexistující osoby, případně obsahuje kontrolní otázku a odpověď, pro zpoždění či načasování úhrady dané částky dokud není zboží doručeno
 • Internetový obchod používá neplacené e-mailové adresy nebo osoba či firma sídlí mimo Vaši zemi

Vždy:

 • Posílejte peníze jenom známé osobě
 • Obraťte se na místní policejní stanici či obchodní inspekci, pokud jste obdrželi podezřelý fax, mail, poštu nebo telefonát
 • V případě internetového obchodu zkontrolujte i jiné internetové stránky ohledně dané osoby či firmy! Sami si zkontrolujte totožnost dotyčného.
 • Dbejte na to, abyste nakupovali vždy u bezúhonných firem
 • Nasbírejte si maximum informací o internetovém obchodníkovi, zvláště v případě, že jediné informace k dispozici jsou z internetové stránky či mailové adresy
 • Zjistěte si podmínky, za kterých internetový obchodník poskytuje své služby

Zapamatujte si:

 • WU poskytuje pouze převod peněz a jeho jediná povinnost je včasné doručení peněžní částky uvedenému příjemci
 • Je vaší povinností zkontrolovat reputaci a legitimitu prodejce
 • Kontrolní otázka a odpověď je určená pouze pro nouzové případy, kdy příjemce nebude moci předložit doklad totožnosti. Nikdy by se neměly používat jako dodatečné zajištění či načasování výplaty
 • WU není zodpovědný za nedoručení jakéhokoliv zboží či služby

Pro Vaši lepší představu uvádíme 14 nejčastějších typů podvodů, se kterými se za posledních několik let nejčastěji setkáváme:

Balíček z ciziny
Práce / Byt v cizině
Dědictví
Charita
Kamarád bez peněz
Výhra v loterii
Nákup zboží
Neznámá osoba bez peněz
Prodávám zboží a mám za něj platit
Přeplatek přes PayPal
Seznamka
Voják na misi
Nákup zvířete
Airbnb

Balíček z ciziny

 • Seznámili jste se prostřednictvím internetu s vojákem, kapitánem lodi atd. a on Vám chce nyní udělat radost a zasílá Vám balíček s obsahem vysoké hodnoty či důležitými doklady?
 • Musíte zaplatit celní poplatky, poplatky za úschovu balíčku na letišti apod.?

S tímto druhem podvodu, tedy jak my říkáme s „balíčkem“, se setkáváme bohužel docela často a ve všech nám známých případech vždy šlo o podvod. Muži, kteří se za takto seznamují s ženami přes internet, si měsíčně přijdou na velmi slušné peníze. Po zaslání jedné částky obvykle následuje několik dalších, vždy kvůli jinému důvodu.

Velmi časté destinace pro tento typ podvodu jsou Malajsie, Indonésie a Thajsko.

Práce / Byt v cizině

 • Chystáte se vycestovat a sháníte pomoc při vyřizování pracovního víza či hledání ubytování?
 • Kontaktoval Vás někdo přes internet s tím, že Vám vše potřebné pomůže zařídit, a požaduje uhrazení určité částky předem prostřednictvím služby WESTERN UNION?

Agentury, které se touto činností zabývají, disponují bankovními účty a lze si na ně také bez problému dohledat reference. Zvažte tedy, zda poslat peníze cizímu člověku bez jakékoliv garance provedení slíbené služby nebo se raději poohlédnout po prověřeném zprostředkovateli.

Dědictví

 • Obdrželi jste e-mail s informací, že v zahraničí zemřel Váš vzdálený a velmi bohatý příbuzný a Vy jste jediný dědic jeho majetku?
 • Představil se odesílatel jako právník onoho smyšleného příbuzného či jako pracovník banky, která jeho finance spravuje?
 • Musíte předem uhradit náklady spojené s vyřizováním dědictví jako například poplatek bance za převod, poplatek právníkovi atd.?

Pokud byste opravdu zdědili majetek po příbuzném v cizině, právník ani úřad spravující dědictví po zesnulém Vás v žádném případě nebude kontaktovat e-mailem a přesný obsah pozůstalosti Vám vždy sdělí až osobně. Platit za cokoli právníkovi přes WESTERN UNION je tedy zcela nesmyslné a jde pouze o výmysl ze strany příjemce-podvodníka.

Velmi časté destinace pro tento typ podvodu jsou Afrika a USA.

Charita

 • Obdrželi jste e-mailu s prosbou o zaslání jakékoliv částky na dobročinný spolek, který pomáhá lidem v nouzi?
 • Reagoval/a jste na tuto prosbu a nyní jste i několikrát denně v kontaktu?
 • Můžeme Vás ubezpečit, že dobročinné spolky žádné takové e-maily nerozesílají.

Jestliže tedy chcete přispět na jakoukoli charitativní nebo humanitární organizaci či nadaci, zjistěte si o ní důkladně veškeré informace a peníze jim pošlete na číslo účtu uvedené na jejich webových stránkách. V případě, že Vám příjemce tvrdí, že jejich společnost v bance účet nemá, peníze rozhodně neposílejte!

Kamarád bez peněz

 • Kontaktoval Vás kamarád s tím, že odjel do zahraničí, byl okradený a prosí Vás, abyste mu poslali peníze?

Je totiž možné, se někdo „naboural“ do e-mailu Vašeho známého a poslal všem osobám z jeho adresáře, tedy i Vám, falešnou zprávu jeho jménem za účelem vlastního obohacení.

V každém případě Vám doporučujeme telefonicky kontaktovat osobu a ověřit si celou situaci. Jestliže je možné Vašeho kamaráda z jakéhokoliv důvodu kontaktovat pouze přes e-mail, Facebook apod. a Vy si myslíte, že nejde o podvod, ověřte si jeho totožnost několika otázkami, na něž může znát odpověď pouze Váš kamarád.

Výhra v loterii

 • Přišel Vám e-mail od neznámé osoby, že jste vyhráli v loterii, ale musíte zaplatit určitou částku např. za právní služby nebo bance za uvolnění platby?

K výše uvedenému ještě doplňujeme, že tyto e-maily často zaštiťuje nějaká velká korporace (Microsoft, Interpol atd.). V každém případě se jedná o podvod a doporučujeme Vám peníze v žádném případě neposílat! Pokud je v něm uveden název známé společnosti, jde pouze o zneužití jejího názvu pro své vlastní obohacení.

Nákup zboží

 • Na internetu jste našli inzerát, že někdo v zahraničí prodává velmi levně zboží (auto, mobil atd.) a vy ho chcete koupit?
 • Doporučil Vám prodávající využít službu WESTERN UNION, popř. poradil, abyste uvedli sebe nebo někoho příbuzného jako příjemce pro Vaši jistotu, že si peníze nevybere, dokud Vám nepředá zboží?

S tímto druhem podvodu se setkáváme již mnoho let a jeho princip je jednoduchý: Vy se s příjemcem dohodnete, že pošlete peníze např. na jméno Josef Novák. Smluvenou částku tedy pošlete, a aby si příjemce mohl tuto platbu na internetu ověřit, dáte mu rovněž kontrolní číslo peněžního převodu (MTCN), které je pro výběr peněz nutné. Po ověření platby přijde příjemce na pobočku WESTERN UNION, předloží falešný doklad totožnosti na jméno Josef Novák a vybere je. Poté Vám oznámí, že je se zbožím nějaký problém a od prodeje ustupuje. Vy tedy jdete na pobočku WESTERN UNION, abyste platbu zrušili, ale operátor Vám k Vašemu překvapení sdělí, že peníze si příjemce již převzal, takže platbu nelze zrušit…

Neznámá osoba bez peněz

 • Kontaktoval Vás neznámý člověk, který o sobě tvrdí, že je např. okradený turista a potřebuje se dostat domů?
 • Je ubytovaný v hotelu, nemá co jíst a o letenku přišel spolu s ostatními věcmi?

Pro doplnění našich výše uvedených otázek dodáváme, že součástí celé historky může být např. to, že manželka/ manžel toho, kdo Vás kontaktoval, je mrtvá/ý, děti jsou u příbuzných, ale ti nemají dostatek peněz, aby mu/ jí pomohli. Pokud jste spolu v kontaktu např. přes Skype, pláč kvůli věrohodnosti celého vymyšleného příběhu není nic neobvyklého.

Prodávám zboží a mám za něj platit

 • Prodávali jste zboží na internetu, už jste ho zájemci zaslali a ten Vás nyní žádá o zaslání peněz na nečekané výdaje spojené s přepravou zboží, celními poplatky atd. s tím, že Vám tuto částku v nejbližší době zašle nazpět, ačkoliv ještě nemáte v ruce ani platbu za zboží samotné?

V případě, že se rozhodnete prodávat jakékoliv zboží, sami určitě uznáte, že je nesmysl, abyste Vy jako prodávající měli za to ještě platit. Cenu za zboží si předem dohodněte s kupujícím. Neplaťte nikomu jinému, než poště či kurýrní službě, kterým zásilku přímo předáváte.

Přeplatek přes PayPal

 • Prodáváte zboží na internetu a člověk, který má o toto zboží zájem, Vám napsal, že nedopatřením poslal přes službu PayPal víc než mělo prodávané zboží cenu a prosí Vás, abyste mu tento přeplatek vrátili přes WESTERN UNION?
 • Poslal Vám zájemce o zboží naskenovanou kopii dokladu o platbě přes PayPal e-mailem?

Jestliže ano, doporučujeme ověřit platbu přímo přes webové stránky PayPal, kde s největší pravděpodobností zjistíte, že Vám žádné peníze nepřišly. Kopie dokladu, kterou jste obdrželi, je falešná. Je to bohužel pouze další příklad toho, jak se podvodníci obohacují na úkor někoho jiného.

Seznamka

 • Seznámil jste se přes seznamku s ženou a ta Vám tvrdí, že žije ve špatných životních podmínkách?
 • Požádala Vás o zaslání peněz přes WESTERN UNION nebo Vám dokonce slíbila, že za Vámi přijede, ovšem nemá dostatek peněz na letenku a prosí Vás, jestli byste jí nějaké neposlal?

S tímto druhem podvodu se setkáváme bohužel velmi často a ve všech nám známých případech vždy šlo o podvod. Ženy, které se za těchto okolností seznamují s muži přes internet, si měsíčně přijdou na velmi slušné peníze. Po zaslání jedné částky obvykle následuje několik dalších, vždy kvůli jinému důvodu.

Velmi časté destinace pro tento typ podvodu jsou Rusko a Ukrajina.

Voják na misi

 • Dostali jste e-mail od zcela neznámé osoby a ta popisuje příběh vojáka, který je v jeho státě na misi, ale byl okradený a nemá se jak dostat zpět do své země?
 • Prosila Vás tato osoba, abyste peníze poslali jemu, protože voják přišel i o své doklady a jakmile peníze přijdou, slíbil, že mu je předá?

Jestliže by došlo k tomu, že by voják na misi přišel o doklady a peníze, v žádném případě nebude kontaktovat civilisty o finanční výpomoc (v odlehlých končinách maximálně o potravu).

Když už by se voják dostal k civilizaci a dokonce do míst, kde je pobočka WESTERN UNION, není pochyb o tom, že v blízkém okolí bude policie či jiná instituce, která by mu pomohla.

Velmi časté destinace pro tento typ podvodu jsou Afghánistán, Nigérie a USA.

Nákup zvířete

 • Našli jste na internetu inzerát, že někdo prodává v cizině zvíře a chcete jej koupit?
 • Převzal příjemce první platbu, ale vzápětí Vám napsal, že musíte poslat další peníze za clo na letišti, odčervení zvířete apod.?

Jestliže se rozhodnete pořídit živé zvíře ze zahraničí, důkladně si ověřte prodávající stranu. Raději zkuste kontaktovat nejlépe nějakou chovnou stanici, která má i své webové stránky. V námi popsaném případě jde o podvod. Můžeme Vás ujistit, že prodávající ve skutečnosti žádné zvíře nevlastní. Peníze tedy rozhodně neposílejte!

Velmi časté destinace pro tento typ podvodu jsou Afrika, Belgie a Francie.

Airbnb

 • Požádal Vás někdo o platbu mimo web Airbnb?

Pokud ano, doporučujeme důkladně přečíst text, který je přímo na stránkách Airbnb. S největší pravděpodobností jde totiž o podvod.